Nyomtatás

IV. Fejezet
A TAGSÁGI VISZONY

A tagsági viszony keletkezése

14.§ (1) A kamrai tagsági viszony létesítése - az e törvényben foglaltak alapján - kötelezõ. A kamara tagjának kell tekintetni azt a személyt, aki érvényes vadászjeggyel rendelkezik. A tagsági viszony - ha e törvény másként nem rendelkezik - a vadászjegy kiállításával keletkezik.

(2) A kamara az alapszabályban meghatározott feltételekkel pártoló, illetõleg tiszteletbeli tagságot létesíthet.

(3) Nem állítható ki vadászjegy az etikai büntetés jogerõre emelkedésétõl számított két évig annak a személynek, akivel szemben "kizárás" etikai büntetést alkalmaztak.

(4) Elutasítható a vadászjegy kiadása iránti kérelme annak a személynek, akivel szemben olyan etikai kifogás merül fel, amely kamarai tag esetében a tagsági viszony felfüggesztését, illetõleg kizárás etikai büntetést vonna maga után, feltéve, ha az elutasítás okaként megjelölt cselekmény vagy mulasztás elkövetésétõl két év még nem telt el. A vadászati, az erdészeti, valamint a természetvédelmi hatóság hatósági feladatokat ellátó dolgozójának vadászjegy kiadási kérelme ezen okból csak az illetékes miniszter hozzájárulásával utasítható el. Amennyiben az illetékes miniszter nem járul hozzá a vadászjegy kiadási kérelem elutasításához, a kamara köteles az értesítés kézhezvételétõl számított tizenöt napon belül a vadászjegy kiadásáról gondoskodni. Ezt követõen a vadászjegy késedelmes kiállításából eredõ kárért a kamara a polgári jog általános szabályai szerint felel.

(5) Az a személy, akinek vadászjegy kiállítási kérelmét nem a (3)-(4) bekezdésben foglaltak figyelembevételével bírálták el, az errõl szóló indokolt írásbeli határozat ellen, annak kézhezvételétõl számított harminc napon belül fellebbezhet az országos szervezet elnökségéhez, amely azt a benyújtástól számított kilencven napon belül elbírálja. A másodfokú elutasító határozat ellen a kérelmezõ a közigazgatási perekre vonatkozó szabályok szerint keresetet nyújthat be a bírósághoz. A bíróság a megtámadott határozatot megváltoztathatja.

15.§ (1) A vadászjegy kiadása iránti kérelemmel egyidejûleg a kérelmezõnek nyilatkoznia kell arról, hogy
a) a kamarai tagsági díjat az alapszabályban meghatározott módon megfizeti,
b) a kamara alapszabályában foglaltakat magára nézve kötelezõen elismeri.
E nyilatkozat hiányában a vadászjegy kiállítása megtagadható.

(2) A vadászjegy kiadására irányuló eljárásban nem vehet részt az a személy, akitõl az ügy tárgyilagos megítélése nem várható el, továbbá az, aki a kérelmezõnek közeli hozzátartozója [Ptk. 685.§ b) pont].

(3) A névjegyzékben feltüntetett adatok helyessége elleni jogorvoslatra a 14.§ (5) bekezdésében foglaltakat kell megfelelõen alkalmazni.

A tagsági viszony felfüggesztése

16.§ (1) A vezetõség írásban indokolt határozattal - a (4) bekezdésben foglaltakra is figyelemmel - felfüggeszti a tagsági viszonyát annak a tagnak,
a) aki azt kéri;
b) akit a bíróság jogerõsen egy évet meg nem haladó végrehajtandó szabadságvesztésre ítélt, a szabadságvesztés idõtartamára;
c) akit a bíróság a hivatásos vadászaként történõ foglalkozástól jogerõs ítélettel határozott idõre eltiltott, az eltiltás idõtartamára;
d) aki az alapszabályban meghatározott idõközönként, valamint az ott meghatározott módon szervezett szakmai továbbképzésen való eredményes részvételt nem tudja igazolni, legfeljebb a továbbképzésen való eredményes részvételig.

(2) A felfüggesztés idõtartama alatt a tagsági viszonyból eredõ valamennyi jog és kötelezettség szünetel, és erre az idõtartamra a vadászjegyet, valamint a hivatásos vadász szolgálati naplóját és jelvényét be kell vonni.

(3) Az (1) bekezdés a) pontja alapján felfüggesztett tagsági viszonyt a vezetõség a tag kérelmére állítja helyre, a b)-d) pontok alapján felfüggesztett tagsági viszony pedig az ott megállapított idõtartam lejártát követõ napon áll helyre, amelyet a tagnak írásban be kell jelentenie.

(4) Az (1) bekezdés d) pontja szerinti esetben a tagsági viszony felfüggesztése helyett legfeljebb hat hónapra bevonható a vadászjegy, a hivatásos vadász szolgálati igazolványa, valamint jelvénye.

(5) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti jogerõs ítéletrõl az eljáró bíróság az illetékes területi szervezetet tájékoztatja.

(6) A vadászati, az erdészeti, valamint a természetvédelmi hatóság hatósági feladatokat ellátó dolgozójának tagsági viszonya az (1) bekezdés d) pontja szerinti okból nem függeszthetõ fel.

A tagsági viszony megszûnése

17.§ (1) Megszûnik a tagsági viszonya annak a tagnak,
a) aki meghalt,
b) aki a tagsági viszonyáról lemondott,
c) akit a (2) bekezdésben foglalt indokok alapján zártak ki a kamarából,
d) aki jogerõsen "kizárás" etika büntetésben részesült,
e) aki tizenkét hónapot meghaladóan nem fizeti a tagdíjat, és a területi szervezet vezetõségétõl fizetési kedvezményt nem kapott.

(2) A vezetõség indokolt írásbeli határozatával ki kell zárni a kamarából azt a tagot, aki
a) jogerõsen egy évet meghaladó végrehajtandó szabadságvesztésre ítéletek,
b) bíróság jogerõsen a hivatásos vadász foglalkozástól végleges hatállyal eltiltott, továbbá
c) aki már nem felel meg a tagsági viszony létesítése feltételeinek.

(3) Az (1) bekezdés d) pontjában meghatározott esetben a határozathozatalra és a jogorvoslatra az etikai eljárásra vonatkozó szabályok irányadók.

(4) A (2) bekezdés alapján hozott határozat elleni jogorvoslatra a 14.§ (5) bekezdésében foglalt rendelkezéseket kell alkalmazni.

(5) Azt a személyt, akinek tagsági viszonya az (1) bekezdés b) pontja alapján szûnt meg, kérelmére a tagfelvételre egyébként illetékes vezetõség ismét felveszi a kamara tagjai közé.

(6) Az a személy, akinek tagsági viszonya kizárás miatt szûnt meg, kérelmére - az alapszabályban meghatározott feltételek teljesítése esetén - a kamara tagjai közé ismét felvehetõ.

(7) Az a személy, akinek tagsági viszonya az (1) bekezdés d) pontjában meghatározott okból szûnt meg - amennyiben az alapszabály ennél rövidebb idõt nem állapít meg, vagy a területi küldöttgyûlés ettõl eltérõen nem rendelkezik - az etikai büntetés jogerõre emelkedésétõl számított két éven belül a kamarába tagként nem vehetõ fel.

(8) A tagsági viszony megszûnése esetén a volt kamarai tag vadászjegyét, hivatásos vadász szolgálati igazolványát, valamint jelvényét be kell vonni, és azt öt évig meg kell õrizni.

A tag jogai és kötelezettségei

18.§ (1) A tag joga, hogy
a) tanácskozási és szavazati joggal részt vegyen a területi közgyûlésen;
b) e törvényben foglalt feltételek teljesítése esetén tisztséget viseljen a kamara bármely szervében;
c) igénybe vegye a kamara által nyújtott szolgáltatásokat;
d) a kamara tisztségviselõitõl a kamara mûködésérõl érdemi felvilágosítást kérjen;
e) a kamara bármely szerve jogsértõ testületi határozatának bíróság általi felülvizsgálatát kezdeményezze;
f) a kamara bármely szerve vagy tisztségviselõje alapszabályt sértõ határozatának, intézkedésének felügyelõbizottság általi felülvizsgálatát kezdeményezze;
g) az e törvényben, valamint a külön jogszabályban írt feltételek teljesítése esetén a hivatásos vadászi tevékenységet folytassa;
h) a tudomására jutott etikai vétség elkövetése esetén az illetékes etikai bizottságnál kezdeményezze etikai eljárás lefolytatását.

(2) A tagsági viszonyból eredõ jogok csak személyesen gyakorolhatók. A kamara tagja kamarai választójogát a területi szervezeteknél kialakított kamarai osztályban gyakorolja.

(3) A tag kötelezettsége, hogy
a) fizesse a kamarai tagdíjat;
b) megtartsa a kamara alapszabályában és más szabályzataiban foglaltakat;
c) a vadászat gyakorlása során a szakmai irányelveknek, valamint a vadászetikai szabályban foglaltaknak megfelelõen járjon el.

(4) Az (1) bekezdés e) pontja szerinti perindításra az a tag nem jogosult, aki a határozat meghozatalában részt vett, és nem szavazott a határozat ellen. A perindítás szándékát a tag köteles bejelenteni a határozat meghozatalától számított tizenöt napon belül az országos szervezet felügyelõbizottságának, amely további tizenöt napon belül állást foglal, s errõl a határozatot hozó testületet, valamint a tagot írásban értesíti.

(5) A keresetet az országos szervezet felügyelõbizottsága állásfoglalásának kézhezvételétõl számított harminc napon belül a sérelmes döntést hozó szervezet ellen kell megindítani. A keresetindításra nyitvaálló határidõ jogvesztõ. A keresetindításnak halasztó hatálya nincs, a bíróság azonban a határozat végrehajtását felfüggesztheti.

(6) A (4)-(5) bekezdés szerinti esetekben a bíróság eljárásra a Polgári perrendtartás közigazgatási perekre vonatkozó szabályait kell alkalmazni.

 
fetishtube.cc redrube youporn uporn